U Merilendskoj kompaniji, ističu da je zapravo riječ o “premazu” koji se lako može primjeniti na bilo kojem prozoru ili plastičnoj površini.
Premaz je prvenstveno organskog porijekla i načinjen je od ugljenika, vodonika, azota i kiseonika. Sami naučni detalji vezani za funkcionisanje solarnog prozora, se za sada čuvaju u tajnosti, mada se pretpostavlja da se princip rada bazira na konverziji, ne samo nevidljivog UV i infracrvenog zračenja (kao što je slučaj kod TLSC), već i zračenja koja su vidljiva ljudskom oku. Premaz se sastoji od nekoliko slojeva, od kojih su najvažniji aktivni sloj u kojem se generiše električna energija usljed absorpcije svjetlosti, i sloj transparentnih provodnika koji imaju ulogu provođenja generisane električne energije. Predviđeno je da premaz sa unutrašnje strane stakla kako bi se sačuvao od oštećenja i vremenskih nepogoda. Kako bi se dodatno smanjili troškovi premazi su tako razvijeni da se mogu lako integrisati u već postojeće procese proizvodnje stakla.
U kompaniji ističu da je period otplate jednog ovakvog sistema svega godinu dana, što je neuporedivo kraće nego za konvencionalne solarne sisteme (od 5 do 11 godina). Takođe, veruju da ova tehnologija može dostići isti vijek trajanja od 25 godina, kao i konvencionalni solarni paneli. Zanimljivo, zar ne? Jedino što se još čeka jeste početak komercijalizacije projekta, koja je najavljena u narednih 28 meseci.