prijava / registracija

PLIJESAN I GLJIVICE U STAMBENOM PROSTORU!

objavljeno: 22. Jul. 2016. | kategorija: Enterijer
 
Svjedoci smo učestale pojave plijesni i gljivica u prostorima koje koristimo ili u kojima boravimo, pa čak i u novoizgrađenim objektima.

U praksi se vrlo često susrećemo sa navedenim problemom, te pitanjima tipa „kako se to sada događa, nismo to nikada prije imali“ ili „ovo je novogradnja, kako je to moguće“.

Za početak ćemo se malo pozabaviti najčešćim uzrocima pojave vlage, plijesni i gljivica.

Navedeni problem obično nastaje kao posljedica lošeg prozračivanja prostora, loše izoliranih zidova (tzv. hladni mostovi), oštećenja na vanjskoj strani zida kroz koje može doći do vlaženja zidova ili kao posljedica puknuća cijevi u zidu, te vlaženja od iste. Neki od uzroka mogu biti i promjena načina ili vremena grijanja prostora, te povećanje obitelji (beba u stanu).

U starijim stanovima, u kojima ove pojave prije nije bilo, obično do kondenzacije i pojave plijesni dolazi nakon što je umjesto stare drvene stolarije (koja nije dobro dihtovala, te je time omogućavala bolje provjetravanje) ugrađena nova, PVC stolarija koja skoro savršeno dihtuje.

Postojeći problem je moguće riješiti otklanjanjem uzroka nastajanja vlage ili uklanjanjem samih gljivica i plijesni, što je kratkotrajno i lošije rješenje.

 

Ako je uzrok nastajanja vlage i plijesni loša toplinska izolacija, potrebno je izvesti kvalitetnu toplinsku izolaciju zidova. Kod oštećenja na vanjskim zidovima potrebno je ista sanirati, a ako je riječ o puknuću cijevi, nakon popravka iste problem je riješen. Vrlo značajno je stalno i kvalitetno prozračivanje prostora.

Kako mnogi, iz različitih razloga, nisu u mogućnosti pristupiti trajnom rješenju problema, izvedbom toplinske izolacije, pozabaviti ću se nekim od proizvoda za uklanjanje gljivica i plijesni sa nutarnje strane.

Ljudi su u praksi, gljivice i plijesan uklanjali raznim sredstvima na bazi klora ili drugim, koja su ih trebala otrovati. Osim što to može biti štetno po ljudsko zdravlje, ova sredstva djeluju samo na razvijene mikroorganizme, pa se postupak morao čestalo ponavljati, odnosno svake godine.

Kod oklanjanja plijesni i gljivica predlažemo da koristite sredstva firme Helios, koja se mogu naći pod robnom markom SPEKTRA. Na plijesan, koju nismo prethodno odstranili, nanosimo biocidno sredstvo SANITOL . Nakon što se zid osuši uklanjamo naslage. Zidove bojimo zidnim bojama za kuhinje i kupatilo istog proizvođača, ili, za dugotrajniju zaštitu njihovom SPEKTRA antimikrobnom bojom.

Moguće je i korištenje odvlaživača zraka, kako hemijskih tako i strojeva za isušivanje, koje možemo kupiti ili unajmiti na određeno razdoblje.

Ako smo imali izrazito vlažan prostor, bilo kao posljedica poplave ili trajnijeg vlaženja, a planiramo pristupiti trajnoj sanaciji hidroizolacije ili izradi toplinske izolacije, vrijedi razmisliti i o isušivanju prostora prije ovih zahvata.

NajMajstor.ba

Slični članci

Utjecaj boja na prostor... Enterijer | 07.07.2016
Boje imaju na naše razumijevanje i raspoloženje snažan utjicaj. Mogu nas nadahnuti, ispuniti energijom i pozitivnim vibracijama, ili na nas djelovati
Krečenje - priprema, pozor, sad!... Enterijer | 28.05.2017
  Krečenje unutrašnjosti je jedan od najpotrebnijih, a ujedno i jedan od najlakših poslova koje možemo uraditi sami. Naravno, krečenje može
HELIOS savjetuje: Moram obojiti vanjske drvene dij... Eksterijer | 13.10.2016
Postoje dvije varijante da obojite drvene dijelove krovne konstrukcije, a koju ćete odabrati ovisi o tome želite li da tekstura

0.022528